خدمات تعمیرات

شیرهای یکطرفه پمپ چگونه کار می کنند؟

شیرهای یکطرفه پمپ چگونه کار می کنند؟

شیرهای یکطرفه به سیالات اجازه می دهد تا آزادانه در یک جهت جریان پیدا کنند. با این حال، اگر جریان سیال معکوس شود، شیر به طور خودکار بسته می شود، بنابراین از لوله و پمپ محافظت می شود.

 

چرا شیرهای یکطرفه مهم هستند؟

شیرهای یکطرفه مهم هستند زیرا از جریان برگشتی جلوگیری می کنند. جریان برگشتی موجی از فشار را منتشر می‌کند یا موج ضربه‌ای پرفشار را در سراسر سیستم لوله‌کشی ایجاد می‌کند که می‌تواند به سنبله‌هایی تا ده برابر فشار کاری مطمئن لوله برسد. اگرچه یک بار ضربه آب ممکن است باعث خرابی فوری نشود، نیروهای شدید مکرر باعث فرسودگی می شود و ممکن است باعث آسیب جدی به پمپ و لوله های متصل شود. سوپاپ های شیر یکطرفه علاوه بر حفاظت، اطمینان حاصل می کنند که سیال در جهت مورد نظر جریان می یابد و با ایجاد یک آب بندی مناسب از برگشت جریان یا نشتی جلوگیری می کند.

 

شیرهای یکطرفه پمپ چگونه کار می کنند؟

سوپاپ‌های شیرهای یکطرفه دستگاه‌هایی هستند که خود به خود فعال می‌شوند، به این معنی که عملیات باز و بسته شدن آنها نیازی به دخالت انسانی ندارد. در عوض، عملکرد آنها تابعی از اختلاف فشار است. انواع مختلفی از شیرهای یکطرفه موجود در بازار وجود دارد، اما بیایید برای درک اصل کار، یک شیر یکطرفه دیسکی را به عنوان مثال در نظر بگیریم.

در این نوع شیر های یکطرفه، سیال تحت فشار از ورودی وارد شیر می شود. این فشار به طور خودکار دیسک شیر را باز می کند و تا زمانی که فشار کاهش یابد باز می ماند. با کاهش فشار، دیسک به شدت بسته می شود و دریچه را می بندد.

یکی از جنبه های مهمی که در اینجا باید در نظر گرفت فشار ترک خوردگی یک شیر یکطرفه است. این فشاری است که شیر را باز می کند و به سیال اجازه می دهد تا از آن عبور کند. فشار می تواند از 3 psi تا 350 psi متغیر باشد.

شیرهای یکطرفه

چگونه شیر بکطرفه مناسب را انتخاب کنیم؟

در انتخاب شیر یکطرفه برای کاربرد خاص باید عوامل زیادی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، برخی از صنایع به شیرهایی نیاز دارند که جریان سیالات ساینده را امکان پذیر کند، در حالی که برخی دیگر به شیرهای یکطرفه ای نیاز دارند که زنگ نزند.

برخی از عوامل اولیه که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • جهت سوپاپ (به عنوان مثال عمودی یا افقی)
 • اندازه لوله
 • شدت فشار
 • حداقل میزان نشتی قابل قبول

جدای از این عوامل، شیرهای یکطرفه بر اساس بزرگترین ضریب جریان شیر (Cv) مشخص می شوند. هر چه Cv بالاتر باشد، فشار مورد نیاز برای باز کردن دریچه های شیر بیشتر است.

بنابراین، Cv بیشتر برای کاربردهای کم فشار استفاده می شود. در نتیجه مقاومت جریان سیال و افت فشار افزایش می یابد. ضریب جریان شیر بالاتر نیز احتمال پدیده ای به نام فلاتر سوپاپ را افزایش می دهد و باعث افزایش سایش و در نهایت خرابی قطعه می شود.

 

کاربرد شیرهای یکطرفه

شیرهای یکطرفه در بسیاری از صنایع مختلف برای طیف وسیعی از کاربردها استفاده می شوند، از جمله:

 • تهویه مطبوع برای اطمینان از عدم جریان برگشت مایع خنک کننده
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع فرآوری مواد غذایی
 • تصفیه آب و فاضلاب
 • پمپ های صنعتی، دریایی و معدنی
 • تولید برق

دریچه های شیرهای یکطرفه اغلب در انتهای خروجی یک پمپ گریز از مرکز قرار می گیرند تا پمپ را از جریان برگشتی محافظت کنند. از آنجایی که پمپ های گریز از مرکز به خودی خود پرایم نمی شوند، شیرهای یکطرفه نیز برای حفظ سیالات در لوله ها مفید هستند. در تصفیه خانه های آب، شیرهای یکطرفه اغلب به صورت سری نصب می شوند تا از آلودگی جریان برگشتی لوله های حامل آب تمیز جلوگیری کنند.

شیرهای یکطرفه

شیرهای یکطرفه رایج پمپ

سوپاپ های بزرگتر پمپ معمولاً به گونه ای طراحی می شوند که دارای یک دیسک فلزی چرخان یا محور بر روی یک لولا برای بستن شیر برای جلوگیری از برگشت سیالات باشند.

شیرهای یکطرفه پمپ کوچکتر اغلب دارای تنوع گسترده تری در طراحی در دسترس هستند، مانند شیرهای توپی که به صورت دستی فعال می شوند یا یک شیر توپی فنری که دارای یک توپ فنری است که شیر را می بندد.

شیرهای یکطرفه اردکی دارای یک دیافراگم لاستیکی هستند که با اعمال فشار باز و بسته می شود.

 

دریچه های شیرهای یکطرفه خود را بررسی کنید.

شیرهای یکطرفه برای کمک به حفظ فشار سیال و همچنین جلوگیری از جریان برگشتی و ضربه آب ضروری هستند. خرابی شیر یکطرفه ابتدا شروع به ارتعاش می کند و در نهایت منجر به سایش و آسیب بیش از حد قطعات می شود.

یکی از راه هایی که می توانید از خرابی این شیر جلوگیری کنید و طول عمر را تضمین کنید، تعمیر و نگهداری منظم است. برخی از مراحل نگهداری پیشگیرانه عبارتند از:

 • تمیز نگه داشتن شیرها و خطوط لوله
 • قسمت های متحرک شیر را به طور مرتب روغن کاری کنید.
 • اندازه و نوع مناسب شیر مخصوص برنامه خود را انتخاب کنید.
 • اگر متوجه اولین علائم خرابی شدید، شیرهای معیوب را تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *