مقالات

دستگاه تصفیه آب خانگی چیست و چه کاربردی دارد ؟

یکی از نگرانی ها و دغدغه های مهم انسان ها در تمام دنیا، دسترسی داشتن به آب سالم است. به همین علت بسیاری از کشور ها در تلاش هستند تا سیستم تصفیه آب شهری خود را ارتقا دهند تا آب سالم تری را در اختیار شهروندان خود قرار دهند اما با این وجود باز هم آب به دلیل حجم بسیار زیاد به طور کامل تصفیه نمی شود. در این جا اهمیت استفاده از تصفیه آب ها ی خانگی پر رنگ تر از قبل می شود. در ادامه بیشتر در رابطه با هدف تصفیه آب و چگونگی کارکرد و فیلتر های دستگاه تصفیه آب صحبت خواهیم کرد.

 

دستگاه تصفیه آب چیست‌؟

دستگاه تصفیه آب به سیستم هایی اطلاق می‌گردد که با بهره گیری از بهترین روش‌های تصفیه، به جداسازی ذرات معلق، آلودگی ها و آلاینده های شیمیایی می‌پردازد. در واقع به هر نوع سیستمی که هر مقدار از این ذرات و آلودگی‌های موجود در آب را حدف نماید، دستگاه تصفیه آب گفته می‌شود. این دستگاه، تقریبا ۹۰ درصد آلودگی‌های آب اعم از میکروب‌ها، رسوب، انواع پاتوژن ها، کلر و مواد معدنی را از بین می‌برد و در نتیجه آب سالمی که برای نوشیدن ضرری ندارد؛ آماده استفاده می‌گردد. عمل تصفیه آب، توسط سیستم های کوچک خانگی و همچنین سیستم‌هایی با ابعاد بزرگ‌تر همانند دستگاه های صنعتی و تصفیه خانه های آب شهری، انجام می‌گیرد. اگر اطلاعات کاملی در زمینه‌ تصفیه آب ندارید، پیشنهاد می‌کنیم؛ ابتدا مقاله چرا آب تصفیه شده را مطالعه کنید.

فیلتر تصفیه آب

مراحل و فیلترهای دستگاه تصفیه آب

 دستگاه تصفیه آب شامل چند فیلتر مختلف است که هر کدام از آن ها وظیفه دارند قسمتی از آلاینده ها ی آب را از بین ببرند. هر فیلتر دارای کاربرد و ویژگی های منحصر به فرد است که در نهایت همه ی ی آن ها مکمل یکدیگر می باشند. دستگاه های اسمز معکوس که در حال حاضر در بسیاری از خانه ها دیده می شود دارای تعدادی فیلتر اصلی می باشد و اضافه شدن یک یا دو فیلتر دیگر به آن ها، کاربرد دستگاه را بیشتر می کند. مثل فیلتر قلیایی و فرا بنفش. برای آشنایی بیشتر با کارکرد دستگاه در ادامه مراحل و فیلتر های دستگاه تصفیه آب را در دستگاه اسمز معکوس به ترتیب توضیح خواهیم داد.

مرحله اول: فیلتر پروپیلن
این فیلتر وظیفه ی از بین بردن مواد جامد و درشت آب از جمله گل و لای و شن و ماسه را دارد. قطر منافذ فیلتر الیافی ۵ میکرون است و می تواند فقط ذرات بزرگتر از این اندازه را به دام بیاندازد.

مرحله دوم: فیلتر کربن پودری
در این مرحله فیلتر کربن پودری مواد و گاز های شیمیایی محلول در آب را از بین می برد. کلر و مواد جانبی آن در این مرحله حذف می شوند.

مرحله سوم: فیلتر کربن بلاک
این فیلتر تکمیل کننده ی مرحله ی قبل می باشد و تفاوتش در اندازه ی قطر منافذ است. بنابراین ذرات کوچک تر و مواد شیمیایی باقی مانده در این فیلتر به دام می افتند. هم چنین بو و مزه ی آب را نیز بهتر می کند.

مرحله چهارم: فیلتر ممبران
این مرحله مهم ترین قسمت تصفیه آب به روش اسمز معکوس است. فیلتر ممبران منافذ بسیار ریزی به قطر ۰۰۰۱/۰ میکرون دارد. برای این که عمل اسمز معکوس انجام شود نیاز است که آب با فشار زیادی از این فیلتر عبور کند که پمپ دستگاه این وظیفه را به عهده دارد. در این فرایند تمام املاح آب و هر نوع آلودگی باقی مانده در ریز ترین اندازه از بین خواهد رفت و سختی آب کم می شود.

مرحله پنجم: فیلتر پست کربن
این فیلتر تصفیه آخر آب را انجام می دهد و بو و مزه ی بد آب را در مخزن دستگاه بهبود می دهد.

مرحله ششم: فیلتر مینرال
این فیلتر سختی آب را تنظیم کرده و مواد معدنی که در طی تصفیه آب از بین رفته اند را به آن اضافه می کند. در این صورت آب خاصیت معدنی خود را حفظ خواهد کرد.

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

آب مورد استفاده که در لوله کشی منازل جریان دارد توسط یک یا چند روش مختلف در انواع دستگاه‌های پیشرفته تصفیه خانه، پاکسازی شده و در اختیارعموم قرار می گیرد. روش تسویه آب اسمز معکوس، اولترافیلتراسیون، دستگاه تصفیه آب با اشعه فرابنفش (UV) ، روش مکانیکی تصفیه آب، تصفیه آب با تبادل (IX)، تصفیه آب بافعال، استفاده از کربن اکتیو، یونیزاسیون و روش تقطیر چند نمونه از انواع دستگاه تصفیه آب قبل از رسیدن به شیر آب خانگی هستند.

حال برای آشامیدن آب تصفیه شده خالص ،دستگاههای تصفیه کوچکی در منازل تعبیه شده اند. از انواع دستگاه تصفیه آب خانگی می توان به دستگاه آب شیرین کن خانگی اسمز معکوس RO، دستگاه سرشیری، زیرسینکی، رومیزی کلمنی، دستگاه ورودی آب ساختمان، دستگاه سه مرحله ای، شش مرحله ای و هفت مرحله ای یونیزه قلیایی اشاره کرد.

مشخصات دستگاه تصفیه آب خانگی

پمپ :   پمپ جهت تأمین فشار آب ، بین ۸۰ تا ۱۲۰ psi برای ورود به ممبرین است.
 ترانسفورمر:  برای تأمین برق پمپ  RO ولتاژ220ولت شهری را به 24 ولت تبدیل می کند.
 شیر برقی:  با قطع برق ، آب ورودی به سیستم را قطع میکند .
 شیر تنطیم TDS :  با این شیر املاح افزودنی آب را تنظیم می کنند.
نمایشگر فشار : اگرعقربه فشارسنج از ۲۰ psi  کمتر شود باید ، فیلترهای pp و کربن تعویض شود.
شیر یک طرفه سوزنی:  این شیر برای کنترل جریان آب از ممبرین به مخزن و جلوگیری از برگشت آن تعبیه شده است.
سنسور فشار بالا :  زمانی که مخزن فشار پر می شود این سنسور بطور اتوماتیک جریان برق را قطع می کند. سوییچ کنترل بر روی رنج ۳۸ و ۳۲ psi تنظیم است .
سوییچ فشار پایین:  با قطع و وصل شدن  آب و یا کاهش فشار این سوئیچ اتوماتیک برق را قطع می کند.  سنسور در فشار بالاتر از ۵ psi  روشن و درفشار پایین خاموش می‌شود.
شیر کنترل فاضلاب:  جهت جلوگیری از هدر رفتن آب عمل می کند و بر روی min  ۳۰۰ cc تنظیم و ثابت شده است
شیر یک طرفه کنترل:  از برگشت آب به شیر میکس جلوگیری می کند.

عملکرد تصفیه آب خانگی چیست؟

عملکرد انواع مختلف دستگاه های آب شیرین کن خانگی تاثیر مستقیمی برروی کیفیت و مرغوبیت آب تصفیه شده دارد. در حال حاضر دستگاه های تصفیه آب خانگی زیرسینکی جدیدترین روش در ایران هستند. این دستگاه  از یکی از روش های  فیلتراسیون و یا اسمز معکوس برای تصفیه آب استفاده می کنند.

با این حال کیفیت هر کدام از این دستگاه ها با هم متفاوت و حتی روش اجرای تصفیه آب نیز تفاوت هایی دارد. به همین علت باید در هنگام خرید دقت بیشتری به کار گرفته شود.

دستگاه های آب شیرین کن خانگی الترافیلتراسیون یا همان UF، بدون مخزن و پمپ کار می کند و چند مرحله فیلتر تصفیه آب به صورت سری بر روی شاسی تنظیم شده اند. این دستگاه های آب شیرین کن خانگی آب آشامیدنی را تصفیه نمی کنند و فقط قادر هستند که املاح درشت و کلر موجود در آب را از بین ببرند. منظور از املاح درشت همان شن و ماسه و گل و لای می باشد. این املاح برای پوست و موی انسان مضر می باشند و باعث ریزش مو و چروک شدن تدریجی پوست می شوند. پس گزینه ی مناسبی در بین دستگاه های تصفیه ی آب نیستند.
در واقع از این دستگاه ها می توان برای تصفیه آب غیر خوراکی بیشتر استفاده کرد. هر چند که در این خصوص نیز به نظر کارایی چندانی ندارند. با این حال در شرایطی که فضا محدود و فقط نیاز به یک فیلتراسیون ساده است، می تواند مناسب باشد.

نوع دیگر دستگاه تصفیه آب، دستگاه RO است. دستگاه آب شیرین کن خانگی RO نیز زیر سینکی هستند و بیشتر این دستگاه ها ساخت کشور تایوان می باشند. تصفیه آب خانگی دارای  پمپ و مخزن و یک فیلتر ممبران هستند.یکی از مهمترین نکات خرید دستگاه تصفیه آب نیز توجه به کیفیت و نوع عملکرد همین تجهیزات به کار رفته در تولید دستگاه ها است. دستگاه های آب شیرین کنی که به روش اسمز معکوس عمل می کنند، املاح مضر موجود در آب را تا ابعاد 0.0001 میکرون حذف کرده و پس از تصفیه ی اولیه، املاح مفیدی که حذف شده اند را به آب آشامیدنی اضافه می کنند این دستگاه ها میزان TDS یا همان سختی آب را به میزان استاندارد تنظیم می نمایند.

دقت داشته باشید که نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی ارتباط مستقیمی با روش تصفیه آب و تجهیزات به کار رفته در آن دارد. در نتیجه باید قبل از خرید این نوع دستگاه ها، حتما اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. اگر هم اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، حتما با افراد خبره و با تجربه در این زمینه مشورت کنید.

تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

گام اول: برای تعویض فیلتر اول دوم و سوم ابتدا باید شیرهای ورودی دستگاه تصفیه آب و شیر مخزن ذخیره تصفیه آب را ببندید و سپس با استفاده از آچار حوزینگ‌های پایینی را باز کنید. آچار به سمت عقربه های ساعت باز می شود و برای بستن باید برعکس چرخش عقربه های ساعت عمل کنید. اگر پس از بازکردن، فیلتر ازجای خود درنیامد قطعا دچار رسوب شده است. با احتیاط بدون اینکه به حوزینگ فشار وارد کنید، رسوب را با چاقو از روی حوزینگ پاک کنید. سپس این سه فیلتر را خارج و فیلترهای جدید را جایگزین کنید.

گام دوم: برای تعویض فیلتر چهارم (فیلتر ممبران) ابتدا شلنگ ورودی فیلتر ممبران را قطع و شیر ورودی آب تصفیه کن را باز کنید و بگذارید 10 تا 20 لیتر آب از شلنگ خارج شود. این کار کربن گیری نام دارد و تا زمانی که آب به درجه شفافیت نرسیده، باید ادامه داشته باشد. بعد از اطمینان از شفافیت آب می توانید شلنگ را وصل کنید. پس از تعویض فیلترهای پایینی برای اینکه آب تصفیه شده مخزن یکدست شود لازم است 2 یا 3 بار، شیر روی سینک را باز کنید تا مخزن از آب خالی شود و بعد از آن ببندید تا مخزن پر شود.

گام سوم: مرحله آخر تعویض فیلتر پست کربن و مینرال است.همانند مراحل قبل اتصالات این دو فیلتر باید باز شود و پس از تعویض به فیلترهای جدید متصل گردد.

نگهداری و گارانتی

صرفا خرید یک دستگاه آب شیرین کن خانگی کافی نیست بلکه برای اینکه بازده دستگاه شما به حداکثر برسد باید از شرایط نگهداری دستگاه نیز آگاه باشید و در زمان های مشخص فیلترهای دستگاه تعویض بشود و ترجیحا این تعویض توسط متخصصان حوزه ی تصفیه ی آب صورت بگیرد. چنانچه میزان سختی آب ورودی شما بالا باشد، زمان تعویض فیلترها نیز متفاوت می باشد و در مدت زمان کمتری نسبت به آب هایی با سختی پایین تر نیاز به تعویض دارد. شما می توانید تشخیص و کارشناسی و هشدار زمان تعویض فیلترهای دستگاه خود را به متخصصان شرکت فنی و مهندسی مشهد گستر بسپارید.

2 thoughts on “دستگاه تصفیه آب خانگی چیست و چه کاربردی دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *